Jules Audemars Extra-Thin i Perpetual Calendar
Ponadprzeciętne umiejętności zegarmistrzowskie są niezbędne do tworzenia extra-płaskich kalibrów mechanicznych, o skomplikowanych wersjach nie wspominając. Należący do wielkiej trójki szwajcarskich manufaktur Audemars Piguet zaprezentował właśnie dwa wyjątkowe zegarki, modele Jules Audemars Extra-Thin oraz Perpetual Calendar.
Pisząc jakiś czas temu o ultra-płaskich mechanizmach i ich miejscu w historii zegarmistrzostwa wspominałem, jak ważną część zegarkowego dziedzictwa stanowią tego typu kalibry (do przeczytania TUTAJ). Techniczne i technologiczne skomplikowanie konstruowania płaskich mechanizmów predysponowało do tego jedynie największe z największych szwajcarskich firm. Swój, choć nie tak imponujący jak Piaget czy Jaeger-LeCoultre, wkład w historię ultra-thin’ów ma również manufaktura Audemars Piguet.
Dwie kluczowe dla marki daty związane z płaskimi zegarkami mechanicznymi, to lata 1967 oraz 1987. Ten pierwszy to data premiery stworzonego w manufakturze w Le Brassus płaskiego kalibru automatycznego 2120 z centralnym wahnikiem. W ten mierzący zaledwie 2.45mm werk wyposażony został model Extra-Thin, pokazany w tym samym roku. 20 lat później zegarmistrzowie Audemars Piguet, bazując na kalibrze 2120 zbudowali mierzący jedynie 4mm wysokości mechanizm wyposażony w wieczny kalendarz ze wskazaniem faz księżyca. Oba te wyjątkowe i spektakularne jak na swoje czasy modele są bezpośrednią inspiracją nowej kolekcji Jules Audemars dedykowanej jednemu ze współzałożycieli firmy. Jules Audemars Extra-Thin oraz Jules Audemars Perpetual Calendar są odświeżonymi, klasycznymi, wykorzystującymi współczesne osiągnięcia zegarmistrzostwa re-edycjami historycznych czasomierzy sprzed kilku dekad.
Jules Audemars Extra-Thin
Klasyka w czystej, niczym nie zmąconej postaci – tak w jednym zdaniu wygląda najnowszy ultra-płaski zegarek AP z serii Extra-Thin. Wykonana z 18ct. różowego złota, mierząca 41mm średnicy i 6.7mm grubości koperta wykończona jest poziomymi i pionowymi spatynowaniami komponującymi się idealnie z polerowanym bezelem. Z obu stron wieńczy ją szafirowe szkło. Czasomierz dostępny będzie z czarną lub srebrną, giloszowaną tarczą utrzymaną w niezwykle ascetycznym, minimalistycznym stylu sprawiającym wrażenie eleganckiej lekkości. „Zdobią” ją jedynie cieniutkie nakładane złote indeksy, polerowane, delikatne złote wskazówki oraz logo Audemars Piguet. Koperta umieszczona jest na ręcznie szytym pasku ze skóry aligatora ze złotym zapięciem.
W klasycznej kopercie pracuje nie mniej klasyczny, super-płaski kaliber 2120 z naciągiem automatycznym w postaci rotora zamocowanego na 4 kamieniach łożyskujących. Mierzący 28×2.45mm mechanizm, stworzony całkowicie in-house posiada funkcję wskazania godzin i minut, co oznacza w praktyce, że jest doskonałą bazą do wszelkiego rodzaju modyfikacji. Skonstruowany ze sporej liczby 214 elementów i 37 kamieni zapewnia 40-godzinną rezerwę chodu (przy pełnym naciągu sprężyny). Jego balans pracuje z niestandardową częstotliwością 19.800 A/h. Bogata gama zdobień dekoracyjnych (werk był swego czasu uznawany za najpiękniejszy automatyczny kaliber na świecie) zawiera m.in. groszkowanie płyty bazowej (5 różnych średnicy szlifu), pasy genewskie na mostkach, załamane i ręcznie polerowane krawędzie oraz piękny, szkieletowany rotor wykonany z różowego złota (21ct.).
Jules Audemars Perpetual Calendar
Na bazie modelu Extra-Thin, a konkretnie na bazie jego mechanizmu, Caliber 2120, zegarmistrzowie Audemars Piguet stworzyli drugi z nowych modeli, przypisanych do kolekcji Jules Audemars, obrazujący ich prawdziwy kunszt i umiejętności – ultra-cienki Perpetual Calendar. Czasomierz napędza automatyczny Caliber 2120/2802 z 40 godzinną rezerwą chodu, zbudowany z 355 części (co zwiększyło grubość całości do jedynych 4mm). Do bazowego werku (2120) dołożony jest moduł wiecznego kalendarza z fazami księżyca – jednej z najbardziej pożądanych zegarmistrzowskich komplikacji. Oprócz wskazania godzin i minut zegarek pokazuje również dzień miesiąca (na tarczy widoczny na godzinie 3), dzień tygodnia (na godzinie 9), aktualny miesiąc (na godzinie 12), cykl lat przestępnych (także na godzinie 12) oraz fazy księżyca (na godzinie 6). Jak na wieczny kalendarz przystało, czasomierz zaprogramowany jest tak, aby pokazywał prawidłowe wskazania, z uwzględnieniem różnic w latach przestępnych, aż do 1 marca 2100 roku. Wtedy to kalendarz wymagać będzie ręcznej korekty o 1 dzień. Korekty dokonuje się trzema wpuszczonymi w kopertę przyciskami ulokowanymi po obu jej stronach.
Koperta modelu JA Perpetual Calendar wykonana jest z 18ct. różowego złota i mierzy 41×9.15mm. Jej stosunkowo cienki, polerowany bezel zapewne zwiększa optyczne wrażenie rozmiaru. Dwa warianty kolorystyczne tarczy to giloszowana szlifem słonecznym srebrna lub brązowa. Podobnie jak w modelu Extra-Thin tarcza, oprócz małych tarcz wskazań kalendarza, ozdobiona jest jedynie nakładanymi złotymi indeksami oraz również złotymi wskazówkami. W zależności od opcji kolorystycznej, czasomierz posiada pasek ze skóry aligatora w kolorze jasno lub ciemnobrązowym ze złotym zapięciem na zatrzask.
Prezentacja video
opracowanie: Łukasz Doskocz
W moje opracowanie wkradł się istotny błąd w opisie mechanizmu,a raczej jego pochodzenia.
Historyczny kaliber AP 2120 był w istocie kalibrem (konstrukcją) stworzonym przez Jaeger-LeCoultre (Cal. 920), a następnie wykorzystywanym przez AP jak i przez Vacheron Constantin oraz Patek Philippe.