Historia marki Piaget
Piaget swoje produkty wyprodukowane po 1942 roku określał sloganem „Luksus i precyzja”, który miał odzwierciedlać rzeczywistą pozycję oraz wartość produktów zegarmistrzowskich i biżuteryjnych manufaktury. Dodatkowo w katalogu Piaget z 1957 roku, zostało umieszczone motto „Piaget, the watch of the international élite”. Główny cel manufaktury został osiągnięty, a zdobyta wówczas pozycja jest utrzymana do dziś. Zegarki i biżuteria Piaget są rozpoznawane, podziwiane, pożądane i kupowane na całym świecie jak unikalne klejnoty.
Kolebką Wielkiego Domu Piaget jest miejscowość La Côte-aux-Fées, leżąca w szwajcarskiej Jurze, słynąca dawniej z hodowli owiec. Wiele wieków temu w regionie La Côte-aux-Fées przez pół roku panowała mroźna zima. Cała szwajcarska Jura pokryta była puchem białego śniegu. Przemieszczanie się w takich warunkach, z jednej wioski do drugiej, było trudne, a czasami nawet niemożliwe. Rodziny, podporządkowując się przyrodzie, spędzały wspólnie czas ogrzewając się przy ciepłym kominku. Zmiany w stylu życia mieszkańców nastąpiły w XVI wieku, kiedy region dostał się pod panowanie reformatora Guillauma Farel (1489 -1565). Przystąpienie szwajcarskiej Jury do Reformatorów przyczyniło się do rozwoju uprawy roli i hodowli zwierząt latem oraz wyszywania koronek zimą. Od XVII wieku, zapoczątkowany został rozwój sztuki zegarmistrzowskiej, której rozkwit nastąpił w XIX wieku.
Georges Edouard Piaget (1855-1931), będąc młodym chłopcem, rozpoczął swój pierwszy staż zegarmistrzowski u zegarmistrza z Bayards. W ciągu kilku pracowitych lat nauczył się sztuki zegarmistrzowskiej i zrozumiał sekret produkcji wychwytu kotwicowego należącego w tamtym okresie do nowinek technicznych. W 1874 roku, młody Georges Piaget zapoczątkował działalność zegarmistrzowską i otworzył warsztat Piaget.
W 1911 roku, Georges Piaget, opuścił swoją małą pracownię i przeniósł się do większego budynku, gdzie mógł zatrudnić dodatkowych pracowników. Jego nazwisko było już znane i rozpoznawane w Szwajcarii. Piaget produkował przede wszystkim wychwyty kotwicowe, jak również części do mechanizmów zegarka, a z upływem czasu również elementy do mechanizmów kompletnych i całych zegarków. Jego wyroby były doceniane przez inne firmy zegarmistrzowskie, tj. Audemars Piguet, Vacheron Constantin, Breguet i Zenith, które kupowały od Piaget części do swoich zegarków. Ciekawostką jest fakt, że w tamtym okresie, firma nie podpisała swoim nazwiskiem żadnej wyprodukowanej przez siebie części mechanizmu, ani zegarka. W tym samym roku Georges, przekazał pracownię swojemu synowi Timothée. Timothée był czwartym dzieckiem Georgesa, wyróżniał się wśród gromadki 14 rodzeństwa dużymi zdolnościami zegarmistrzowskimi. Rodzinna firma przekształciła się w spółkę, którą zarządzali: Georges i jego brat William, Timothée oraz jego dwaj starsi bracia.
W okresie I i II Wojny Światowej, warsztat Piaget, stał się ważną fabryką zegarków, szanowaną przez genewskie manufaktury zegarmistrzowskie. Timothée z warsztatu w La Côte-aux-Fées stworzył najsławniejszy na świecie Wielki Dom produkujący zegarki. Dopiero od 1940 roku (po 66 latach działalności), manufaktura zaczęła podpisywać swoje zegarki nazwiskiem Piaget.
Timothée, utrzymując tradycję rodzinną miał 12 dziedziców, z których dwóch: Gérard i Valintin, było prawdziwymi geniuszami. Ich zdolności i oddana praca przyczyniła się do dalszego rozkwitu i sukcesu firmy Piaget. Gérard posiadający przygotowanie naukowe z zakresu handlu i finansów oraz zdolności marketingowe, utrzymywał znakomite kontakty z klientami i firmami zajmującymi się dystrybucją wyrobów firmy. Od 1944 roku był Dyrektorem Generalnym, a rok później przejął funkcję Prezesa i Administratora Spółki. Valentin natomiast był technikiem, zegarmistrzem z wielkimi zdolnościami kreowania ciekawych modeli. W 1945 roku został w La Côte-aux-Fées wybudowany nowoczesny kompleks warsztatów Piaget, w którym mogło pracować przeszło 200 pracowników. Bracia Gérard i Valentin uplasowali markę Piaget w najwyższym segmencie zegarków (pod względem jakościowym i cenowym).
Znane modele zegarków Piaget
W 1957 roku Piaget zaprezentował podczas Targów w Bazylei kaliber 9P. Mechanizm 9P został umieszczony w kopercie – monecie o nominale 20 $. Jako ultracienki mechaniczny mechanizm świata zdobył wielkie uznanie na rynku zegarmistrzowskim.
15 czerwca 1959 roku, Piaget otworzył w Genewie, pod nr 40 na ulicy Rhône, elegancki salon Piaget. Tym samym znaczenie marki Piaget w latach 60-tych zyskało niesamowity triumf i zdobyło jeszcze większą sławę. W sklepie Piaget, Valentin, ekspert ds. marketingu, zastosował dwa rodzaje witryn: małe i duże. W małych witrynach eksponowano kilka modeli zegarków, natomiast w dużych większą liczbę zegarków. Wnętrze sklepu było umeblowane na wzór salonu i, co ciekawe, nie było w nim ekspozycji ani zegarków, ani biżuterii. Klienci, po wejściu do sklepu widzieli wyłącznie eleganckie kanapy, fotele i stoliki. Po dostojnym przywitaniu, goście byli częstowani najlepszą kawą i szwajcarskimi czekoladkami.
Lata 60-te były okresem realizacji największych fantazji Piaget, zarówno w sztuce zegarmistrzowskiej, jak i jubilerskiej. Powiększono damski model zegarków (dzięki ultracienkiemu mechanizmowi zachował on ten sam ciężar), dodatkowo zegarki zaczęto ozdabiać „radosnymi” dla oka ozdobami, a wyroby jubilerskie diamentami, szafirami, rubinami i szmaragdami. W 1959 roku firma zadeklarowała, że będzie produkowała zegarki wyłącznie z metali szlachetnych: złota lub platyny. W tym samym roku Piaget stworzył prototyp mechanizmu 12P, a już rok później, podczas Targów w Bazylei, wylansował kaliber 12P – ultracienki automatyczny mechanizm świata, o grubości 2,3 mm. Mechanizm ten wzbudził niezwykłe zainteresowanie firm konkurencyjnych i rozgłos w całym kraju. Informacja o kalibrze 12P, została wpisana do Księgi Guinessa z 1959 roku. W tym czasie sława zegarmistrzowsko – jubilerska Piaget została potwierdzona na wiele sposobów. Znane na całym świecie firmy jubilerskie, tj.: Tiffany, Carter, Gerrard i Asprey, chętnie umieszczały modele Piaget wśród swoich eksponatów. Zegarki Piaget posiadały swój osobisty „look”, wyróżniały się niesamowitym pięknem wśród innych światowych marek i były z chęcią noszone na nadgarstku przez takie sławy, jak np. Sophie Loren. W 1963 roku Piaget wylansował klasyczny model Protocole, a rok później zegarek z tarczą, która była wysadzana twardymi minerałami, m.in.: koralami, lapiz-lazuli, malachitem, opalem, onyksem, tygrysim okiem. W modelach Piaget stosowano 30 rożnych kamieni. W katalogu firmy powstał specjalny spis z ich listą. Do roku 1966 firma sprzedała 10.000 sztuk swoich wyrobów.
W 1966 roku, utrzymując tradycję rodu Piaget, swoją pracę w rodzinnej firmie rozpoczął, syn Gérarda, 25-letni Yves G. Piaget. Yves, czwarty z rodu Piaget, z Dyplomem Inżyniera Zegarmistrza Uniwersytetu w Neuchâtel i Dyplomem Amerykańskiego Instytutu z Los Angeles zaczął pracę, jako zwykły pracownik salonu w Genewie. Dwa lata później objął stanowisko dyrektora ds. marketingu i komunikacji firmy.
Kiedy swoje triumfy święcił kwarc i nastąpiło załamanie się na rynku zegarmistrzowskim, Piaget zaczął produkcję modeli z mechanizmem kwarcowym i w połowie lat 70-ych XX wieku wylansował ultracienki mechanizm kwarcowy 7P. W tym okresie powstała również seria zegarków manchettes, wykonanych na wzór mankietu od koszuli, których kształt i kolory zapewniały o niesamowitej fantazji kreatorów Piaget.
Widoczny rozwój firmy, który nastąpił głównie w latach 60-tych i 70-tych XX wieku, pozostanie na zawsze zagadką dla badaczy historii zegarmistrzowskiej. Jak podają różne źródła Piaget nie pozostawił po sobie żadnych dokumentów finansowych: wykresów, danych statystycznych, rocznych zestawień. Podobno jedyne odnotowywane dane finansowe, znajdowały się w notesie Valentin Piaget, który na koniec każdego roku przedstawiał innym członkom spółki, a następnie niszczył. Podobnie było z wyprodukowanymi zegarkami, których produkcja nigdzie nie była odnotowywana. Aż do lat 80-ych nikt nie wziął pod uwagę faktu, że wyprodukowane modele stanowią historię Piaget, jak również historię światowej sztuki zegarmistrzowskiej i, że warto chociaż niektóre z nich zachować w firmie. Dopiero Yves G. Piaget postanowił zmienić tą sytuację. Zatrudnił Emila Kellera, aby ten zajął się odkupywaniem modeli Piaget od ich obecnych właścicieli i aby uczestniczył w licytacjach, gdzie były odsprzedawane.
W 1979 roku, podczas uroczystości Piaget World Cup w West Palm Beach na Florydzie, gdzie manufaktura sprawowała patronat nad zawodami w polo, Piaget wypromował swój nowy, elegancki, sportowy model Polo. Modele Polo wykonane zostały z 18-karatowego żółtego lub białego złota, kaliber 504P z automatycznym mechanizmem i wskazaniem daty na godzinie 6- ej. Tradycja sprawowania patronatu Piaget w zawodach w Polo trwa już 30 lat.
W 1981 roku, Piaget postanowił produkować najdroższe na świecie zegarki męskie. Na prywatne zamówienie bogatego klienta z Japonii wyprodukował zegarek Phoebus (154 gram platyny, 296 diamentów – łącznie 87,87 karatów), z dominującym jednym niebieskim diamentem (3,85 karata). Produkcja zegarka zajęła 2 lata. Zegarek został kupiony za cenę 3,5 miliona franków szwajcarskich. W 1986 roku Piaget wylansował kolekcję zegarków marki Dancer (Tancerz), które zostały wykonane z 18 karatowego żółtego lub białego złota, złotej bransolety i złotej tarczy. Rok później wyprodukował model Gouverneur – linię zegarków mechanicznych, z automatycznym mechanizmem chronometrowym, 50-godzinową rezerwą napędu i z komplikacjami: wiecznym kalendarzem i fazami Księżyca.
Początek lat 90-ych XX wieku był okresem, kiedy na całym świecie, a szczególnie w sektorze luksusowym narodziła się epoka fuzji, połączenia kilku firm w jedną wpływową grupę międzynarodową. Piaget zastanawiał się nad swoim położeniem: firma cały czas dobrze się rozwijała, znajdowała się w dobrej kondycji finansowej, a co najważniejsze była firmą rodzinną, z wieloletnią tradycją. Podjęcie decyzji o połączeniu się z innymi firmami było bardzo trudne. Jednakże pomimo tych wszystkich plusów, 26 kwietnia 1988 roku, grupa Vendôme, obecnie Richemont, podczas konferencji prasowej, oficjalnie ogłosiła przejęcie Piaget i Baume & Mercier. Konferencja była emitowana przez przekaźniki satelitarne i w sekundzie informacja ta dotarła do największych miast świata.
W roku 1994, w 120 urodziny firmy Piaget i dla uczczenia pamięci jej założyciela, został wyprodukowany model Georges Piaget. Model powstał w limitowanej i numerowanej serii 500 sztuk, z ręcznie wykonanym i ręcznie nakręcanym mechanizmem. W 1997 roku została wylansowana supernowoczesna i ciekawa kobieca marka Miss Protocole, a w 1998 roku, Altiplano, wykonany z 18 karatowego białego złota. Altiplano, uznany przez Magazyn „Montres Passion” za zegarek roku, charakteryzuje czarna tarcza ozdobiona arabskimi cyframi i kaliber 430P, z mechanicznym ultracienkim mechanizmem.
W 125 rocznicę założenia firmy, Piaget wylansował model Emperador, z 18 karatowego różowego złota, kaliber 125P, z mechanizmem automatycznym i z 8 dniową rezerwą napędu na godzinie 6. Również ten model został zauważony przez magazyn „Montres Passion” i nazwano go zegarkiem roku 2000. W tym samym roku, model Protocole wraz z nowym męskim modelem Protocole XL, odniósł ogromny światowy sukces. Protocole XL wyposażono w kaliber 500P, z automatycznym lub kwarcowym mechanizmem. Mechanizm automatyczny posiada 40 godzinową rezerwę napędu, a mechanizm kwarcowy, kaliber 212P, wskazania wiecznego kalendarza i funkcję ratrappante.
12 października 2001 roku, odbyła się inauguracja nowej manufaktury Piaget w Plan-les-Ouates. Przenosząc się do Plan-les-Ouates, Piaget przeniósł całą produkcję realizowanych prototypów oraz dział kreowania zegarków i biżuterii Haute Joaillerie. W dawnej manufakturze w Côte-aux-Féées, kolebce historii Piaget, pozostał dział produkcji wybranych mechanizmów.
W ciągu ostatnich 10 lat Piaget skupił się głównie na produkcji 17 nowych mechanicznych mechanizmów.
Dodatkowo w latach 2002-2007, za wybrane modele zegarków manufaktura otrzymała kilka ważnych i prestiżowych nagród:
- w 2000 roku, model Piaget Emperador został uznany, przez Jury „Montres Passion”, za zegarek roku 2000
- w 2002 roku zegarek Piaget 1967 za swój wyjątkowy design otrzymał nagrodę „Prix de la Montre Design”, podczas Grand Prix d’Horlogerie w Genewie
- w 2003 roku, model Altiplano XL, otrzymał „Prix de la montre extra-plate”
- nagrodę za ultracienki zegarek, podczas Grand Prix d’Horlogerie w Genewie
- w 2006 roku, model Limelight Party, podczas Grand Prix d’Horlogerie w Genewie, otrzymał „Prix de la Montre Joaillerie Dame”
- nagrodę za damski zegarek biżuteryjny, a pismo „Vogue Joyas Spain”, nazwało model Limelight Party, najpiękniejszym zegarkiem 2006 roku
- w 2007 roku, francuskie pismo „La Revue des Montres”, wybrało model Piaget Polo Chronographe zegarkiem roku 2007, w kategorii Chronograf, a Piaget Emperador został nazwany przez pismo „Alam Assaat Wal Moujawharat”, najlepszym zegarkiem męskim 2007 roku „Middle East Watch of the Year Awards 2007”. Natomiast belgijskie pismo „Passion des Montres” nazwało zegarek Limelight Party secret watch zegarkiem roku 2007, w kategorii Zegarek Damski.
W ostatnich latach Piaget wylansował modele:
Piaget znany jest nie tylko jako producent zegarków, ale również drogocennej biżuterii. Każdego roku warsztaty Piaget opuszczają „perełki” jedynej w swoim rodzaju sztuki jubilerskiej. Wyrobami Haute Joaillerie Piaget (najwyższej klasy biżuteria), którymi firma może się poszczycić, są piękne biżuteryjne kolekcje rozpoznawane na całym świecie: Possession, Mariage, Coeurs & Charms, Magic Gardens of Piaget, Limelight, Créative Collection i Pour Homme.
Od grudnia 1999 roku manufakturą kieruje Philippe Léopold-Metzger, sprawujący funkcję Managing Director and Chief Executive Officer of Piaget SA.
Tłumaczenie: Magdalena Kossakowska