Ekspedycja Antoine LeCoultre w Himalajach
Pod auspicjami Wielkiego Domu z la Vallée de Joux, zespół trzech doświadczonych wspinaczy, prowadzony przez szwajcarskiego przewodnika Stéphane’a Schaffter’a jest w Nepalu, aby sprostać ekstremalnemu wyzwaniu, wspinaczki na jeden ze szczytów w Himalajach, który nie został jeszcze tknięty ludzką stopą.
Trzy czasomierze wykonane przez manufakturę Jaeger-LeCoultre uczestniczą w przygodzie. Pierwszy to słynny Chronomètre Geophysic z 1958 roku, drugi Master Compressor Extreme LAB, którego prezentacja w 2007 roku wywołała sensację w świecie zegarmistrzowskim i trzeci, to nowy ekstremalny model wyprodukowany w atelier manufaktury.
W świecie, gdzie wszystko wydaje się być odkryte, zdobycie dziewiczego szczytu jest przedsięwzięciem, który wygląda jak słynne wyprawy prowadzone w połowie ubiegłego wieku, które zdobywały najważniejsze szczyty na świecie, jeden po drugim. Aby powtórzyć taki wyczyn w Himalajach pół wieku później, trzeba było zebrać zespół wspinaczy, którzy mają przeszło kilkudziesięcioletnie doświadczenie górskie i znają lepiej niż ktokolwiek potęgę, piękno i nieprzewidywalny charakter gór wspinaczki wysokogórskiej.
W wyprawie uczestniczą: Stéphane Schaffter, szwajcarski wspinacz, który zdobył legendarny filar Bonatt’iego, Apa Sherpa, mający na swoim koncie 19 wejść na Everest i Little Karim, towarzysz wielu wybitnych wspinaczy w ekspedycjach na ponad 8’000 metrów wysokości.
Ci trzej mężczyźni, którym towarzyszy, przez całe ich życie, nieposkromiony duch przygody, którzy wiedzą, że granice istnieją po to, by je przekraczać, wybrali na swoją przygodę zegarki Jaeger-LeCoultre.
5 października 2009 roku, członkowie wyprawy przekazali następującą informację:
„Cała ekipa dotarła do bazy, która znajduje się na wysokości 5’200 m. Baza znajduje się na przeciwko góry, którą chcemy zdobyć. Każdego dnia pada śnieg, czekamy na poprawę pogody, aby rozpocząć wspinaczkę.”
Jako koneserzy marki na pewno domyślacie się, że legendarny Master Compressor Extreme LAB stanowi naturalną część działań podczas ekspedycji. Ten awangardowy zegarek, jest zapowiedzią przyszłości zegarmistrzowskiej, ponieważ jego mechanizm funkcjonuje bez kropli oleju i innych smarów. Rewolucyjna geometria, nowatorski postęp techniczny i wykorzystanie materiałów o wysokiej technologii pozwalają mu wytrzymać ekstremalne warunki, takie jak te panujące na dużych wysokościach, w celu utrzymania jego niezwykłej precyzji w zakresie temperatur od -40°C do 60°C . Zegarek został opracowany z prawdziwą pasją przez specjalną jednostkę badań Jaeger-LeCoultre.
Sylwetki wybitnych wspinaczy ekspedycji
Stéphane Schaffter, urodzony w 1953 roku, jest szwajcarskim alpinistą, mieszkającym w Genewie od początku lat 70-tych XX wieku. Zachęcony swoją miłością do gór od najmłodszych lat, w wieku 16 lat pokonał legendarny filar Bonatti’ego na Petit Dru, w masywie Mont Blanc. Od lat 80-tych XX wieku, prowadzi liczne wyprawy na całym świecie, również w Himalajach. W 1985 roku został przyjęty do bardzo ekskluzywnego klubu wspinaczy, którego członkowie zdobyli K2 bez tlenu. Jest również utalentowanym filmowcem. Wszedł na Everest filmując wejście na szczyt Yves’a Lambert’a i Tenzing Tashi, w 2002 roku, w pięćdziesiątą rocznicę zdobycia Everestu. Stéphane Schaffter regularnie organizuje wyprawy na kontynent amerykański, szczególnie w Andy. Ta sportowa elita, przyzwyczajona do ekstremalnych wysokości, interesuje się szczególnie nieodkrytymi miejscami, do których można organizować nowe wyprawy-przygody.
Apa Sherpa, którego prawdziwe nazwisko brzmi Lhakpa Tenzing Sherpa, urodzony na początku lat 60-ych XX wieku, w miejscowości Thame, w regionie Everestu, w Nepalu, stracił ojca w wieku 12 lat. Najstarszy z sześciorga rodzeństwa, stał się niespodziewanie głową rodziny, zostawił szkołę i został zatrudniony jako tragarz himalajskich wypraw. Swoją prawdziwą karierę alpinistyczną rozpoczął dopiero w 1985 roku. Pełnił obowiązki kucharza i tragarza, a szczyt Everest zdobył w 1990 roku. Od tej daty stał się sherpachef, zyskując szybko pseudonim „Super sherpa” i prawie każdego roku wchodzi na dach świata. Z 19 zwycięskimi wyprawami, posiada światowy rekord liczby wejść na Everest. W maju 2009 roku wziął udział w Eco Everest Expedition, której celem było uwrażliwienie świata na problem zmian klimatycznych. Podczas akcji górskiej zniesiono ze szczytu i stoków Mount Everest pięć ton odpadów i śmieci pozostawionych przez wyprawy w górach. Obecnie mieszka z rodziną w Utah, w Stanach Zjednoczonych, gdzie założył w kwietniu tego roku Fundację „Apa Sherpa Foundation”, która wspiera projekty w dziedzinie edukacji i rozwoju gospodarczego w Nepalu.
Little Balti Karim urodził się w 1956 roku, w wiosce Hussher, na wysokości 3200 m n.p.m., w samym sercu gór Karakorum, gdzie znajduje się drugi najwyższy szczyt świata, K2. Od najmłodszych lat wykazywał niezwykły talent do wspinania. Swoją pierwszą wyprawę odbył z amerykańskim wspinaczem Dick’iem Emerson’em. W ciągu kolejnych dziesięcioleci towarzyszył licznym wybitnym doświadczonym wspinaczom w ekspedycjach. Jego kariera obejmuje obecnie trzy dziesięciolecia i przyniosła mu zasłużony przydomek króla Karakorum.
Master Compressor Extreme LAB: wyjątek od reguły
Rewolucyjny, Master Compressor Extreme LAB stanowi niewątpliwie wyjątkowe osiągnięcie. Funkcjonując bez oleju i bez smarów, kaliber Jaeger-LeCoultre 988C posiada zespół elementów mechanizmu zdolny do pracy przez lata bez zużycia lub pogorszenia jego wyników. Nawet w temperaturze poniżej 40°C, gdzie klasyczne oleje i tłuszcze zamarzają i zatrzymują mechanizm, Master Compressor Extreme LAB funkcjonuje niezawodnie. Nowa geometria balansu, wprowadzenie nowych, lżejszych i bardziej odpornych materiałów w wychwycie i najnowszej generacji regulator tourbillonu pozwala kalibrowi Jaeger-LeCoultre 988C ustanawiać nowe normy dokładności.
Materiały high-tech modelu Master Compressor Extreme LAB zapowiadają, że jest to zegarek jutra. Ten model skoncentrował w sobie mieszankę technologii i wynalazczości, zwieńczony 6 patentami, zachwyca największych kolekcjonerów.
– Pierwszy zegarek bez smarowania mechanizmu;
– Odporność na ekstremalne temperatury: – 40°/+ 60°C;
– Innowacyjny charakter nagrodzony 6 patentami;
– Mechanizm całkowicie zaprojektowany i zrealizowany przez Jaeger-LeCoultre;
– Dwa lata refleksji;
– Design high tech: koperta z węgla i z tytanu.
Komplikacje :
– Automatyczny tourbillon z dużym balansem 11.5mg x cm2 z bezwładnością zmienną i wysoką częstotliwością chodu 28’800 wahnięć/1h ;
– Dwie strefy czasowe;
– Wskaźnik AM/PM, wskazówka na 12h;
– Opatentowana skacząca data między 15 i 16 powiązana z czasem lokalnym, z obu stron tourbillonu.
Charakterystyka techniczna :
– Mechanizm mechaniczny, z automatycznym naciągiem, kaliber Jaeger-LeCoultre 988C;
– Częstotliwość chodu: 28’800 wahnięć/1h, 4 Hz;
– 307 elementów ;
– 1 bębenek;
– Tourbillon z klatką z magnezu;
– Dwie strefy czasowe;
– Wskazania AM/PM czasu lokalnego;
– Centralna wskazówka kalendarza przeskakująca przez klatkę tourbillonu;
– Średnica mechanizmu: 30,0 mm;
– Wysokość mechanizmu: 7,05 mm;
– Średnica koperty: 45,0 mm;
– Wysokość koperty: 14,80 mm;
– Funkcyjność w temperaturze -40° i +60°C;
– Brak potrzeby użycia oleju i smarów;
– Masa oscylująca z platyny-irydu i węgla;
– Palety kotwicy z czarnego diamentu;
– 48 – godzinna rezerwa chodu;
– Wodoszczelność : 100 metrów;
– Wykonany z węgla i tytanu ;
– Produkcja roczna : ekskluzywna i limitowana;
– Numer referencyjny: Q179T470.
Tłumaczenie i opracowanie: Magdalena Kossakowska