Piaget Altiplano Hard Stone Dials
Wielu osobom marka Piaget kojarzy się przede wszystkim z rekordowo cienkimi zegarkami i „tykającymi” w nich mechanizmami. Nowe modele Altiplano łączą tę właśnie cechę z tarczami wykonanymi z kamienia.
Istniejąca od 1874 roku biżuteryjno-zegarkowa marka z La Côte-aux-Fées słynie z produkcji rekordowo cienkich werków. Wystarczy wymienić zaprezentowany w 1957 mechanizm z ręcznym naciągiem 4P o grubości zaledwie 2mm, czy automat 12P z 1960 roku o grubości 2,3mm. Ultracienkie kalibry dały designerom Piaget wiele nowych możliwości, jak choćby umieszczanie zegarków w spinkach do koszuli. Także kamienie takie jak nefryt czy opal pojawiły się na tarczach czasomierzy szwajcarskiego producenta w przeszłości, a precyzyjniej – w latach 60. ubiegłego wieku. 10 lat później zaczęły występować również jako elementy bransoletek. Kombinacje kolorystyczne na jakie pozwalały połączenia kamieni idealnie wpisywały się w panującą w owych czasach modę. Nowa, limitowana edycja Altiplano nawiązuje właśnie do tamtego okresu.
Zegarki o średnicy 34 i 38mm napędza mierzący 2.1mm grubości następca legendarnego 9P tj. kaliber 430P (werk o rezerwie chodu 43h i częstotliwości pracy 3Hz oferuje podstawowy zestaw wskazań tj. godziny i minuty). W wersjach 24mm zastosowano mechanizm kwarcowy 690P. „Ubrane” w koperty z białego, różowo-czerwonego lub żółtego złota zegarki połączono z czarnymi paskami ze skóry aligatora lub satyny. Osoba, która zdecyduje się na zakup, będzie mogła zdecydować, czy bezel ma być polerowany, czy też wysadzany diamentami.
Wyróżnik nowych Altiplano – tarcze – wykonane zostały z kamieni, których obrobienie (jako, że są bardzo delikatne) wymaga wyjątkowej precyzji i umiejętności. Dlaczego? Choćby dlatego, że każdy rodzaj kamienia inaczej reaguje na cięcie i musi być szlifowany w inny sposób, aby końcowy efekt był taki, jaki założono w projekcie. Wśród oferowanych kruszców są między innymi nefryt, malachit, rubin i opal.
opracowanie: Tomasz Kiełtyka