Hermès Arceau Petite Lune

Okrągła koperta, asymetryczne uszy przypominające strzemiona, a na tarczy „galopujące” cyfry oraz nietypowe wskazania faz Księżyca. Oto fantazyjny Arceau Petite Lune. Zupełnie w stylu Hermèsa.

Nie trzeba za bardzo interesować się modą, by znać słynne apaszki marki Hermès, tzw. carrés. To prawdziwe dzieła sztuki, więc niektóre klientki kupują je po to, by oprawić w ramy i powiesić na ścianie jako oryginalne obrazy. Twórcą większości najbardziej znanych wzorów carrés był Henri d’Origny, potomek francuskich arystokratów i wieloletni dyrektor artystyczny Hermèsa (pracował dla tej firmy od 1961 r.). Oprócz apaszek, d’Origny projektował też akcesoria i zegarki, a wśród nich m.in. model Arceau. Pierwsza wersja zegarka Arceau powstała w 1978 r. i od tamtej pory zmieniała się wiele razy, jednak zawsze zachowywała swój oryginalny charakter.

Hermès Arceau Petite Lune
Hermès Arceau Petite Lune

Nowy Arceau Petite Lune też ma cechy typowe dla zegarków z tej serii: okrągłą kopertę z asymetrycznymi uszami inspirowanymi wyglądem strzemion oraz pochyłe, arabskie cyfry żartobliwie nazywane „galopującymi” (te hipiczne motywy najbardziej kojarzą się z Hermèsem, który zaczynał jako producent luksusowych siodeł).

Koperta nowego Arceau jest zrobiona ze stali i wykończona błyszczącym, polerowanym pierścieniem (jest też dostępny z pierścieniem wysadzanym 70 brylantami o wadze 0,81 kr). Biorąc pod uwagę sporą średnicę, jak na damski zegarek, wynoszącą 38 mm, można uznać, że Arceau Petite Lune to model uniseks.

Hermès Arceau Petite Lune
Hermès Arceau Petite Lune

I jak to u Hermèsa, z jednej strony klarowne linie, a z drugiej świat fantazji. Dlatego klasyczny motyw wskazań faz Księżyca jest tu przedstawiony z przymrużeniem oka. Pojawia się między godz. 10 a 11, jako oryginalny dodatek na srebrzystobiałej, błyszczącej tarczy i wygląda jakby projektant umieścił go tam od niechcenia. Poza tym Księżyc jest przedstawiony w formie, jaką znamy z bardzo starych ilustracji. Ten oldskulowy obrazek znalazł się tu nie bez przyczyny (jak to u Hermèsa): Księżyc został przeniesiony z projektu jednej z niedawno wyprodukowanych apaszek. Autorem ilustracji jest francuski artysta Édouard Baribeaud, który stworzył baśniowy świat inspirowany słynną komedią Williama Shakespeare’a „Sen nocy letniej”. Wskazania faz Księżyca potraktowano więc z przymrużeniem oka, choć mechanizm odpowiadający za ich działanie jest jak najbardziej na serio. W modelu Arceau Petite Lune pracuje automatyczny mechanizm (kaliber H1837), stworzony we własnych warsztatach Hermèsa. Jego urodę (zwłaszcza fantastyczną dekorację) można podziwiać pod przezroczystym deklem z szafirowego szkła. Jak w każdym zegarku tej marki ważną rolę odgrywa też pasek: tutaj jest uszyty ze skóry aligatora i dostępny w dziesięciu kolorach.

Hermès Arceau Petite Lune

Producent Hermès
Nazwa modelu Arceau Petite Lune
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu H1837
Tarcza srebrzystobiała
Koperta stal
Średnica (mm) 38
Pasek skórzany