Jaeger-LeCoultre Rendez-Vous Sonatina

Trzy modele, trzy symboliczne obrazki i trzy rzadkie techniki rzemieślnicze. Poza tym, orientalna symbolika i tradycyjne zegarmistrzostwo. Oto trzy luksusowe wersje modelu Rendez-Vous Sonatina pochodzące z bardzo krótkich, limitowanych serii.

Marka Jaeger-LeCoultre to jedna z najlepszych zegarkowych manufaktur na świecie i jedna z kilku, które we własnych warsztatach mogą wyprodukować kompletny zegarek. Firma ma na swoim koncie tyle autorskich konstrukcji, że w zasadzie jest bezkonkurencyjna. Jej dumą są nie tylko mechanizmy (od najmniejszego na świecie po te najbardziej skomplikowane), lecz także tradycyjne rzemiosło, zwłaszcza stosowane nadal dawne sztuki zdobnicze. W Jaeger-LeCoultre pracuje m.in. kilku mistrzów tradycyjnej sztuki emalierskiej i grawerskiej oraz świetni jubilerzy zajmujący się osadzaniem kamieni szlachetnych. „Specjalnością zakładu” jest malarstwo miniaturowe oraz technika osadzania małych brylantów o różnej średnicy zwana „snow setting”. Próbkę tego, jak wygląda malarstwo miniaturowe marka pokazuje w najnowszych trzech zegarkach z serii Rendez-Vous Sonatina, inspirowanych naturą.

Jaeger-LeCoultre Rendez-Vous Sonatina
Jaeger-LeCoultre Rendez-Vous Sonatina

Każdy z nich powstał w bardzo krótkiej, limitowanej serii składającej się tylko z ośmiu sztuk. Motywem przewodnim serii jest kwiat orchidei, nad którym unoszą się motyle. W zależności od wersji, zielona, fioletowa lub różowa tarcza (ręcznie ozdobiona giloszowanym, falistym wzorem) jest podzielona na dwie części, przedzielone rzędem małych brylantów. W mniejszej, górnej części, widać różnej wielkości cyfry arabskie: od największych dla godz. 11, 12 i 1, po najmniejsze dla godz. 9 i 3. Centralną i dolną część tarczy zajmuje miniaturowy obraz przedstawiający orchideę i latające nad nią motyle. Orchidea, roślina hodowana i bardzo ceniona w Chinach od ponad 3000 lat, symbolizuje piękno oraz elegancję, natomiast motyl kojarzy się z nadzieją i lekkością.

Jaeger-LeCoultre Rendez-Vous Sonatina
Jaeger-LeCoultre Rendez-Vous Sonatina

Te elementy zostały namalowane miniaturowymi pędzelkami i po dokładniejszym przyjrzeniu się zauważymy subtelne detale, dzięki którym zarówno kwiatowe płatki, jak i skrzydła motyli wyglądają bardzo realistycznie. Naturalistyczny wygląd miniaturowego obrazu to także zasługa mieniącej się masy perłowej (jest z niej zrobiona tarcza), podkreślającej efekt trójwymiarowości.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zegarek ma tylko wskazania czasu, jednak to tylko pozory. Pozostałe funkcje są zaznaczone w dyskretny sposób, na przykład wskaźnik dzień/noc znajduje się między płatkami orchidei, a funkcję alarmu obsługuje złota gwiazdka widoczna na obrzeżach tarczy. Ustawienie czasu alarmu jest bardzo proste: wystarczy przesunąć złotą gwiazdkę na wybraną godzinę (służy do tego dodatkowa koronka). Gdy alarm się uruchomi, właścicielka zegarka usłyszy delikatnie brzmiący dźwięk, wydawany przez uderzający młoteczek.

Rendez-Vous Sonatina jest opakowany w dosyć dużą kopertę (średnica 38,2 mm) zrobioną z różowego złota i wysadzaną brylantami (na tarczy, pierścieniu i kopercie znajduje się w sumie 160 brylantów o wadze 1,86 kr). Kiedy obrócimy zegarek, pod przezroczystym deklem zobaczymy ręcznie ozdobiony, automatyczny mechanizm z 40-godzinną rezerwą chodu. Kaliber 735 został stworzony specjalnie dla modeli z serii Sonatina (jest ręcznie składany).

Każda z wersji ma pasek uszyty ze skóry aligatora, kolorystycznie dopasowany do tarczy i wykończony zapięciem z różowego złota. Ze względu na ograniczoną ilość sztuk, Rendez-Vous Sonatina jest dostępny wyłącznie w butikach marki Jaeger-LeCoultre.

Jaeger-LeCoultre Rendez-Vous Sonatina

Producent Jaeger-LeCoultre
Nazwa modelu Rendez-Vous Sonatina
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu Cal. 735
Rezerwa chodu (h) 39
Koperta różowe złoto
Średnica (mm) 38,2
Pasek skórzany