Portuguese Tourbillon Mystère Squelette

Portuguese Tourbillon Mystère Squelette

Linia Portuguese stanowi szczególną wartość w kolekcji IWC. Od początku istnienia (rok 1939), Portugiesery były urzeczywistnieniem takich cech jak czytelność wskazań oraz wysoka dokładność pomiaru czasu charakterystyczna dla chronometrów morskich. Co dziś z tego zostało ?. Przede wszystkim, producent skoncentrował się na wytwórstwie własnych mechanizmów,  ukierunkowując także działania na rozwój komplikacji. Obecnie niemalże wszystkie Portugiesery wyposażone są w kalibry “in-house”, a jedynym wyjątkiem od tej reguły jest chronograf Ref. IW3714, dla którego bazę zapożyczono od ETA (Valjoux 7750). Lwią część kolekcji oparto na automatycznym mechanizmie 5000 oraz nowych wcieleniach historycznych kalibrów z manualnym naciągiem: 95/98, które pochodziły od czasomierzy kieszonkowych. W kontekście komplikacji, kaliber 5000 występuje w kilku odmianach. Jest wersja podstawowa ze wskaźnikiem rezerwy chodu i małą sekundą (Ref. IW5001), która została poszerzona o tourbilllon (Ref. IW5042) oraz fazy księżyca z wiecznym kalendarzem (Ref. IW5021 / IW5022). Okazjonalnie producent z Schaffhausen włącza też do oferty skomplikowane szkielety czego odzwierciedlenie znajdziemy w minutowym repetierze z manualnym naciągiem (Ref. IW5241, rok 2004) tudzież w najnowszym dziele wyposażonym w tourbillon – Ref. IW5043.

iw50431
Portuguese Tourbillon Mystère Squelette

Portuguese Tourbillon Mystère Squelette zadebiutował 1 września 2008 roku. Trudno obok tego czasomierza przejść obojętnie. Jeżeli ów zegarek poddamy ocenie ograniczając się do designu, to zapewne znajdą się tacy entuzjaści zegarmistrzostwa, którym IW5043 przypadnie do gustu, ale będą też i tacy u których przeważą negatywne odczucia. Taki jest urok szkieletów, a ponieważ o gustach się nie dyskutuje więc skoncentrujmy uwagę na aspektach mniej związanych z subiektywnie odbieraną estetyką. Serce czasomierza stanowi kaliber 50910 (19800 bph / 2,75 Hz), który po mechanizmie bazowym 5000 odziedziczył między innymi dwie podstawowe cechy, a mianowicie: 7 dni rezerwy chodu oraz system naciągu opracowany w latach 50′tych ubiegłego wieku przez dyrektora technicznego IWC – Alberta Pellatona. Wskaźnik rezerwy chodu umieszczono decentralnie na godzinie piątej natomiast mały sekundnik znalazł się na godzinie dziewiątej. Z kolei centralnie na godzinie dwunastej został umieszczony tourbillon. Komplikacja ta, obok mistrzowskiego grawerowania i szkieletowania, stanowi największą wartość Portuguese Mystère.

iwctourbillon
Tourbillon IWC

Tourbillon składa się z klatki wykonanej z antymagnetycznego tytanu, w której umieszczono koło balansowe wraz z wychwytem. W wydaniu IWC całość zawiera 81 części o łącznej wadze 0,443 gram. Klatka w ciągu minuty wykonuje jeden pełny obrót dookoła własnej osi wyrównując błędy pozycyjne chodu zegarka. Mostek tourbillona poddano ręcznemu giloszowaniu podobnie jak pozostałe 22 komponenty mechanizmu, zaczynając od płyty bazowej, a na mostkach i wybranych kołach kończąc. Proces ten jest dziełem Jochena Benzingera, który z wielką pieczołowitością podszedł do zadania jakie mu powierzono. Przy pomocy ręcznych narzędzi wykonał nacięcia w postaci kolistych oraz falujących wzorów i prostych linii uzyskując deseń o perfekcyjnej geometrii. Taka metoda pracy, choć bardzo absorbująca, pozwala osiągać zadziwiające efekty i dowolnie dopasowywać interwały geometrii dekorowania. Równie niezwykłych umiejętności wymaga szkieletowanie polegające na usunięciu części materiału z wybranych komponentów mechanizmu takich jak płyta bazowa, mostki i półmostki. Bardzo ważne jest przy tym zachowanie umiaru, tak aby w pogoni za pięknem nie przesadzić i nie przyczynić się do osłabienia konstrukcji werku.

Po zakończeniu giloszowania i szkieletowania, wszystkie części są czyszczone, a następnie platerowane rodem. Cały proces trwa około 100 godzin. Firma IWC jest w stanie w ciągu miesiąca wytworzyć 5 egzemplarzy Portuguese Tourbillon Mystère Squelette. Czasomierz zostanie wykonany w kopercie z platyny, białego i różowego złota w liczbie 150 sztuk (po 50 na każdą z wersji).

Portuguese Tourbillon Mystère Squelette
Referencja: IW5043
Kaliber: 50910 (19800 bph / 2,75Hz)
Kamienie: 44
Rezerwa chodu: 168 godzin
Naciąg: automatyczny
Średnica koperty: 44,2 mm
Grubość koperty: 14,2 mm
Wodoszczelność: 30m

Zdjęcia: oficjalny serwis IWC
Tekst: Mariusz Wiśniewski (opracowanie własne)