Zegarki przygotowane na chiński Rok Węża
Chiński Nowy Rok, rozpoczynający się 29 stycznia, będzie Rokiem Węża. Z tej okazji gros zegarkowych manufaktur przygotowało specjalne, dedykowane zegarki z wiodącym motywem pełzającego gada.
W kulturze Państwa Środka – jak często bywają nazywane Chiny – święto Nowego Roku jest najważniejszym ze wszystkich państwowych wydarzeń w kalendarzu. Przypada zwyczajowo na któryś z dni między 21 stycznia a 20 lutego, a pierwsze 3 dni (nowego roku) są świętem państwowym i dniami wolnymi od pracy.
W roku 2025 według chińskiego kalendarza Nowy Rok, zwany także Świętem Wiosny, wypada dokładnie 29 stycznia i będzie zodiakalnym rokiem węża. Ponieważ azjatycki gigant dalej jest jednym z kluczowych rynków zegarkowych (choć w ostatnim roku zanotował bardzo wyraźny – ponad 25% – spadek importu szwajcarskich zegarków) producenci nie omieszkali przeoczyć tak znamienitej okazji i przygotować specjalnych, limitowanych wersji zegarków, celebrujących Rok Węża. Oto kilka z nich, w kolejności alfabetycznej.
Arnold & Son Perpetual Moon 41.5 ‘Year of the Snake’
Poetycka interpretacja Roku Węża w wydaniu marki Arnold & Son umieściła go na zegarkowej tarczy w formie trójwymiarowej, wygrawerowanej w złocie płaskorzeźby. Tłem dla głównego bohatera jest cyferblat z awenturynu, a górną połowę kompozycji zajmuje duże okno w wizerunkiem Księżyca w jego aktualnej fazie.
Opakowany w różowe złoto zegarek ma 41,5 mm średnicy, a wskazania napędza manualnie nakręcany kaliber A&S1512. Powstanie 8 numerowanych egzemplarzy.
Breguet Classique 7145 Lunar New Year 2025
Również 8 egzemplarzy (w chińskiej kulturze to liczba oznaczająca szczęście) przygotuje na chiński Nowy Rok manufaktura Breguet. Na bazę modelu wybrano klasyczny, złoty model z linii Classique (różowe złoto, 40 mm średnicy), którego tarcza stanowi prawdziwy pokaz artystycznej maestrii. Cyferblat zegarka, przypominający misternie skomponowaną mozaikę, to przedstawiające węża połączenie ręcznego grawerowania, giloszowania oraz emaliowania i galwanizacji.
Zegarek napędza manufakturowy kaliber 502.3 z naciągiem automatycznym w formie złotego mikrowahnika. Płaski mechanizm przekłada się na grubość całości, która wynosi raptem 6,5 mm.
Hublot Spirit of Big Bang Year of the Snake
Na zdecydowanie sportową opcję postawił Hublot, Rokowi Węża dedykując model Spirit of Big Bang w charakterystycznej, beczułkowatej kopercie. Wykonano ją z czarnej ceramiki, a cały projekt mocno wzbogacono elementami nawiązującymi do tematu dedykacji. I tak ceramiczny bezel koperty ma wygrawerowany wzór łuski, powtarzający się dodatkowo na czarnym pasku.
Sam wąż zajął miejsce na cyferblacie, okalając małe tarczki, z głową skierowaną w kierunku godz. 12. Jego złota sylwetka ładnie kontrastuje z czernią zegarka i jego szkieletowanym częściowo cyferblatem. Widać pod nim pracę automatycznego kalibru HUB4700. Powstanie łącznie 88 egzemplarzy.
IWC Portofino Automatic Moon Phase 37 Year of the Snake
Propozycja IWC na chiński nowy rok to klasyka w minimalistycznym aczkolwiek wymownym wydaniu. Specjalna edycja eleganckiego Portofino w stalowej kopercie mierzącej 37,1 mm otrzymała cyferblat w kolorze głębokiego burgundu, połączonego z aplikacjami z różowego złota. Miejsce na wysokości godz. 12 zajmuje małe, dyskretne okienko faz Księżyca.
Waż w zegarku od IWC został subtelnie przeniesiony z tarczy na złoty wahnik automatycznego mechanizmu – kalibru 32800. Portofino Automatic Moon Phase 37 Year of the Snake powstanie w liczbie 500 egzemplarzy.
Longines Conquest Heritage Year of the Snake
Również odcień burgundu, tym razem w wydaniu „fume”, czyli gradiencie przechodzącym od czerwieni po czerń, wybrał Longines. Tarczę klasycznego Conquesta Heritage (stal, 40 mm) wzbogacają złote, ładnie fazowane indeksy godzinowe oraz złote wskazówki.
Wąż wygrawerowany został na pełnym deklu koperty, osłaniającym automatyczny kaliber L888. Longines przygotuje 2025 egzemplarzy zegarka, opakowanych w eleganckie, drewniane pudełko.
Oris ProPilot X Year of the Snake
Oryginalne podejście do tematu zegarka na chiński Nowy Rok zaprezentował Oris. Wybór padł na tytanowy model z kolekcji ProPilot X. Jego charakterystyczną i charakterną zarazem kopertę o średnicy 44 mm, zestawiono z tytanową bransoletą.
Do pary z absolutnie nowoczesną formą koperty Oris dobrał szkieletowaną tarczę, której elementy mają nietypowy, zielony kolor. Wąż zaś pojawia się w projekcie w formie złotej wskazówki wskaźnika rezerwy chodu. Ta ma pokaźne 10 dni i jest częścią ręcznie nakręcanego kalibru 115. Oris wyprodukuje 88 egzemplarzy.
Raymond Weil Millesime Burgundy
Okolicznościowa propozycja od Raymond Weil z pewnością ucieszy fanów minimalizmu i zegarkowej klasyki. Marka postawiła na tradycyjny model z kolekcji Millesime, w wersji ze stalową kopertą o średnicy 39 mm, zestawiony z burgundową tarczą w typie sektorowym.
W kopercie zegarka – o dziwo całkowicie pozbawionego jakiejkolwiek formy prezentacji węża – pracuje automatyczny kaliber RW4200, widoczny pod szafirowym deklem. Rayomond Weil zbuduje 88 egzemplarzy.
Vacheron Constantin Métiers d’Art The Legend of the Chinese Zodiac, Year of the Snake
Dedykowana Rokowi Węża propozycja od manufaktury Vacheron Constantin to w każdym calu poetycka, przepiękna interpretacja zupełnie nieklasycznego czasomierza, pretendującego do rangi sztuki. Wykonany z żółtego złota albo platyny zegarek (40 mm średnicy) ma emaliowaną tarczę, której dolną część zajmuje ręcznie grawerowana (w białym lub różowym złocie) skała wraz z siedzącą na niej kobrą królewską.
Brak klasycznych wskazówek rekompensują cztery okienka, wskazujące aktualny czas (godziny oraz minuty) oraz dzień tygodnia i datę. Za wskazania te odpowiada zamknięty pod przeszklonym deklem, automatyczny kaliber 2460 G4. Vacheron stworzy w swoim genewskim atelier po 25 egzemplarzy każdej z dwóch wersji.