Van Cleef & Arpels Lady Arpels Planétarium – SIHH 2018

Wygląda jak efektowne, luksusowe cacko, a jest mechanicznym zegarkiem astronomicznym. Lady Arpels Planétarium to damska wersja pokazanego cztery lata temu modelu Midnight Planétarium i mimo, że jest mniejszy niż pierwowzór, nie ustępuje mu stopniem skomplikowania.

Kobiety nie mogą ostatnio narzekać: wybór interesujących zegarków mechanicznych jest coraz większy, a wśród nich nie brakuje modeli z wymyślnymi funkcjami dodatkowymi. Lady Arpels Planétarium jest jednym z nich i choć powstał w firmie kojarzonej z biżuterią, ukrywa skomplikowany mechanizm autorstwa holenderskiego zegarmistrza Christiaana van der Klaauwa, specjalizującego się w tworzeniu zegarów astronomicznych.

Van Cleef & Arpels Lady Arpels Planétarium
Van Cleef & Arpels Lady Arpels Planétarium

Van Cleef & Arpels współpracuje z tym zegarmistrzem od kilku lat: pierwszy zegarek męski o nazwie Midnight Planétarium z mechanizmem jego autorstwa powstał w 2014 r. i tylko kwestią czasu było stworzenie damskiej wersji. I oto jest: Lady Arpels Planétarium. Konstrukcja wydaje się prosta, jednak stworzenie odpowiedniego modułu, który pozwalałby na poruszanie każdą z planet zajęło van der Klaauwowi około 2,5 roku (moduł sprawdził się już w modelu Midnight Planétarium). W porównaniu z pierwowzorem Lady Arpels Planétarium jest mniejszy – ma kopertę o średnicy 38 mm zrobioną z białego złota. Tarcza zegarka nie jest jednolita: powstała z siedmiu dysków zrobionych z awenturynu, który iskrzy się w każdym świetle.

Van Cleef & Arpels Lady Arpels Planétarium
Van Cleef & Arpels Lady Arpels Planétarium

Poruszając (nawet lekko) zegarkiem widać mieniącą się tarczę przywodzącą na myśl rozgwieżdżone niebo. Na tarczy nie ma tradycyjnych wskazówek, a za wskazania godzin i minut odpowiada poruszająca się wokół tarczy spadająca gwiazda, zrobiona z białego złota. W centralnym punkcie widać złote Słońce, wokół którego krążą cztery planety: Merkury (z różowej macicy perłowej), Wenus (z zielonej emalii) oraz Ziemia (z turkusu) i Księżyc (diament). Każda z nich porusza się z inną prędkością. Merkury robi jeden obrót dookoła tarczy w ciągu 88 dni, Wenus w ciągu 224, Ziemia w ciągu 365 dni, a Księżyc w 29,5 dnia. Ilość obrotów oraz wskazania dnia, miesiąca i roku (widoczne od strony dekla) uwzględnia automatyczny mechanizm, nakręcany przez wysadzany brylantami, oryginalny wahnik z centralnym elementem zrobionym z turkusu (widać go pod przezroczystym deklem).

Van Cleef & Arpels Lady Arpels Planétarium
Van Cleef & Arpels Lady Arpels Planétarium

Lady Arpels Planétarium nie tylko ładnie wygląda, lecz jest też skomplikowanym zegarkiem odtwarzającym rzeczywisty ruch planet. Firma Van Cleef & Arpels oferuje dwie wersje: z mniejszą (tylko na pierścieniu i uszach) lub większą ilością diamentów (z bransoletą wysadzaną brylantami).

Obie są raczej propozycjami dla wybranych. No cóż: sztuka musi mieć swoją cenę.