Wodoszczelność

Potoczne określenie klasy wodoszczelności koperty zegarka, która wskazuje jak dalece zegarek został zabezpieczony przed wnikaniem wody. Klasę WR (Water Resistant) określa się na podstawie przeprowadzonego badania szczelności koperty poprzez wyznaczenie próbnego ciśnienia statycznego (zawierającego margines bezpieczeństwa) wyrażonego w barach (bar), atmosferach (atm), bądź w metrach i/lub stopach (feet).

Klasa wodoszczelności wyrażona odpowiednią cyfrą – najczęściej spotykane to 30, 50, 100, 150, 200, 300 i większe (oznaczenia odpowiednio dla przykładu 30 metrów: 30m/WR30/3ATM/3Bar) oznacza, że do tej wartości ciśnienia statycznego osiągniętego w warunkach laboratoryjnych producent gwarantuje, że koperta zegarka nie przepuści wody do wewnątrz. Na podstawie tak wyznaczonych klas wodoszczelności producenci zegarków rekomendują dopuszczalny kontakt zegarka z wodą. Np.:
WR30 – przypadkowy kontakt z wodą, WR pozwalające na zachlapania podczas mycia rąk,
WR50 – dopuszczone zanurzenie w wannie i płytkiej wodzie, czasem (renomowani producenci) nie dyskwalifikują pływania po powierzchni wody bez skakania do niej.
WR100 – możliwe pływanie w wodzie i nurkowanie z masce i fajce (bez butli z tlenem i akwalungu)
WR200 – możliwe pływanie i nurkowanie z akwalungiem.

Należy pamiętać, że rekomendacje producentów mogą się znacząco różnić, dlatego każdorazowo zaleca się przeczytanie instrukcji obsługi, w której powinny znajdować się informacje dotyczące kontaktu z wodą.

Szczególną uwagę należy zwrócić na nie używanie pod wodą jakichkolwiek przycisków (np. stopera, kalendarza) i nie manipulowanie koroną koperty. Działanie takie (zazwyczaj) naraża zegarek na zalanie wodą (chyba że rekomendacja producenta pozwala na to – użyto zakręcanych przycisków i koronki + oraz określone to zostało w instrukcji)