In-house (dot. mechanizmu)

Pojęcie określające sposób wyprodukowania i przeznaczenie mechanizmu zegarkowego. Odnosi się wyłącznie do zegarków mechanicznych (nie dotyczy zwyczajowo mechanizmów kwarcowych i hybrydowych). Odkąd rozpoczął się na świecie proces globalizacji przemysłu i handlu, definicja stała się bardziej płynna i nie tak jednoznaczna. Często stosuje się zamienne określenia takie jak mechanizm „manufakturowy” czy „własny”.

Pierwotna (i wciąż umownie obowiązująca) definicja in-house zakłada, że to mechanizm w całości zaprojektowany, wytworzony i złożony przez producenta, nie udostępniany innym podmiotom w branży.

Obecnie w dobie globalizacji gospodarczej i kapitałowej coraz trudniej określić pochodzenie produkcyjne mechanizmów. Dlatego pojęcie in-house powoli się dewaluuje. Traci na znaczeniu również z uwagi na wprowadzane stopniowo ograniczenia dostępności największego dostawcy surowych mechanizmów szwajcarskich ETA, pojawienie się na rynku nowych graczy (np. Sellita, Soprod), rosnącej roli stopnia modyfikacji istniejących mechanizmów, jak również rosnącej roli producentów (niezależnych zegarmistrzów) oferujących własne mechanizmy.