Constant Force Escapement (Girard-Perregaux)

Constant Force Escapement – inaczej nazywany wychwytem stałosiłowym, to projekt firmy Girard-Perregaux mający swe źródła w założeniach konstrukcji Nicolasa Déhona. Projekt wychwytu o stałej sile z ostrzem jako źródłem impulsu został opatentowany na zlecenie firmy Rolex w 1999 roku. Z uwagi na ograniczenia materiałowe i konstrukcyjne projekt nie wszedł do fazy produkcyjnej.

Wraz z pojawieniem się możliwości zastosowania krzemu (posiadającego pozornie sprzeczne właściwości, takie jak twardość i elastyczność, które umożliwiają gwałtownie przejście od stanu nieruchomego do stanu ugięcia, uwalniając energię i nie narażając jednocześnie materiału na jego pękanie) do budowy kluczowych elementów mechanizmów zegarkowych, firma Girard-Perregaux wznowiła projekt w 2004 roku przejmując od Roleksa prawa do konstrukcji wychwytu.

W 2008 roku został zaprezentowany wychwyt Constant Escapement Girard-Perregaux działający w oparciu o elastyczne ostrze jako generator i mikromagazyn energii.

Od roku 2013 wychwyt Constant-Force Girard-Perregaux jest dostępny w zegarkach dedykowanych kolekcji „Haute Horlogerie”.