Rolex „Rainbow” Daytona Ref. 116595 RBOW

Ze względu na wielkość, to raczej męski zegarek. Jednak biorąc pod uwagę wygląd, sprawa staje się dyskusyjna. Słynny Cosmograph Daytona pojawił się w zaskakującej wersji – zamiast charakterystycznej podziałki tachometrycznej ma na pierścieniu tęczę z różnokolorowych szafirów.

Od czasu do czasu firma Rolex zaskakuje biżuteryjnymi wersjami swoich znanych zegarków, na przykład pokazanym w ubiegłym roku modelem Yacht-Master 40 z pierścieniem wysadzanym szafirami, tsavorytami i diamentem. Tym razem przyszła kolej na jeden z najbardziej znanych, męskich czasomierzy, czyli legendarny Cosmograph Daytona. To nie pierwsza, „egzotyczna” wersja Daytony. Kilka lat temu zegarek miał na tarczy i pasku lamparcie cętki, a na pierścieniu żółte szafiry. I ta wersja bardzo spodobała się między innymi Vanessie Bryant (żonie słynnego amerykańskiego koszykarza Kobe Bryanta), która lubiła publicznie pokazywać się z tym zegarkiem na ręku.

Ale wróćmy do aktualnej wersji. W tekstach o marce Rolex rzadko pojawia się informacja na temat specjalnego działu w firmie, w którym pracują gemmolodzy i jubilerzy. Ci pierwsi są odpowiedzialni za poszukiwanie i zakup kamieni szlachetnych, a ci drudzy za ich obróbkę oraz wysadzanie kamieniami wybranych zegarków. W modelu Cosmograph Daytona kamieni jest trochę mniej niż w większości typowo biżuteryjnych zegarków, lecz gemmolodzy musieli dobrać je w różnych odcieniach. Dzięki temu mógł powstać zamierzony efekt tęczy otaczającej tarczę. Tęczę tworzy 36 szafirów o szlifie bagietkowym w kolorach od purpurowego, przez czerwony, żółty, zielony, niebieski po fioletowy. Kamienie zastąpiły kojarzoną z tym modelem, charakterystyczną podziałkę tachometryczną na pierścieniu. Oprócz szafirów, kopertę ze złota Everose (średnica 40 mm) zdobi 56 różnej wielkości brylantów (na uszach i ochronie koronki). Pozostałe kamienie: 11 szafirów, dopasowanych do koloru pierścienia, tworzy oryginalne indeksy godzinowe. Indeksy oraz zaznaczone różowym złotem liczniki dobrze kontrastują z czarną, lakierowaną tarczą.

Rolex "Rainbow" Daytona Ref. 116595 RBOW
Rolex „Rainbow” Daytona Ref. 116595 RBOW

Mimo biżuteryjnego wyglądu, Cosmograph Daytona zachowuje swój sportowy charakter, przynajmniej, jeżeli chodzi o wodoszczelność (100 m), świecące w ciemności na niebiesko wskazówki (godzinową i minutową) oraz masywną, złotą bransoletę typu Oyster z zapięciem na klips Oysterlock.

Rolex "Rainbow" Daytona Ref. 116595 RBOW
Rolex „Rainbow” Daytona Ref. 116595 RBOW

Poza tym, wszystko zostaje jak dotychczas, czyli w kopercie pracuje ultranowoczesny, automatyczny mechanizm ze stoperem i 72-godzinną rezerwą chodu (kaliber 4130), stworzony we własnej manufakturze.

A co z ceną? Firma Rolex jej nie ujawnia tłumacząc, że jest wykonywany wyłącznie na zamówienie. Co ciekawe, na aukcji Phillips The Geneva Watch Auction: EIGHT egzemplarz Daytony Rainbow sprzedano za 243 750 CHF (~923 000 PLN).

Rolex Oyster Perpetual Cosmograph Daytona

Producent Rolex
Nazwa modelu Oyster Perpetual Cosmograph Daytona
Ref. 116595 RBOW
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu 4130
Koperta złoto
Średnica (mm) 40
Pasek bransoleta