Rolex Oyster Perpetual Datejust 36 [cena]

Zamiast spektakularnych komplikacji, delikatnie zmieniony wygląd koperty oraz niezawodny, nowoczesny mechanizm. Poza tym, nowy Oyster Perpetual Datejust 36 ma wszystko, co model z tej serii mieć powinien, z lupą nad datownikiem na czele.

Firma Rolex jest znana z tego, że jej nowości są udoskonalonymi wersjami istniejących już modeli. Dlatego zegarki tej marki nie muszą imponować wyrafinowanymi funkcjami dodatkowymi czy awangardowym wzornictwem. Przede wszystkim mają być niezawodne i funkcjonalne. Oczywiście ich wygląd też jest ważny, ale nie najważniejszy. Model Oyster Perpetual Datejust z datownikiem pojawił się na rynku w 1945 roku i miał wszystkie cechy zegarka marki Rolex, czyli wodoszczelną kopertę typu Oyster, automatyczny mechanizm (został nazwany Perpetual, ponieważ teoretycznie nie trzeba go było nakręcać) i certyfikat chronometru, a także bardzo czytelny datownik na godzinie 3, którego wskazania przeskakiwały automatycznie o północy. Zegarek odniósł wielki rynkowy sukces, także dzięki dużej wodoszczelności, którą zapewniały zakręcana koronka i oryginalny dekiel. Od momentu swojego powstania, Oyster Perpetual Datejust był cały czas udoskonalany i dzisiaj jest klasykiem wśród zegarków tego typu. Podobnie jak inne modele marki Rolex, Datejust ma także bardzo rozpoznawalny wygląd. Jego wzornictwo nie zmieniało się radykalnie, na przykład charakterystyczna lupa nad datownikiem (nazywana okiem cyklopa) istnieje w tym modelu od 1954 roku.

Rolex Oyster Perpetual Datejust 36
Rolex Oyster Perpetual Datejust 36

W najnowszej wersji o nazwie Oyster Perpetual Datejust 36, koperta ma średnicę 36 mm i jest zrobiona ze stali połączonej z różowym (lub żółtym) złotem. Obudowa została delikatnie zmieniona: uszy mają bardziej wydłużony kształt, a boki koperty są trochę lepiej zaznaczone.

Rolex Oyster Perpetual Datejust 36
Rolex Oyster Perpetual Datejust 36

Natomiast bez zmian pozostały elementy kojarzące się z zegarkami z kolekcji Datejust, czyli żłobkowany pierścień otaczający tarczę (może też być wysadzany brylantami), datownik z lupą (na godzinie 3), rzymskie cyfry (lub brylantowe indeksy) i zwiększona wodoszczelność koperty (do 100 m). Tradycyjnie, Datejust ma też dwa rodzaje bransolet: elegancką Jubilee i bardziej sportową typu Oyster. Opisując ten model nie można nie wspomnieć o mechanizmie, w tym przypadku bardzo nowoczesnym, automatycznym kalibrze 3235 z 70-godzinną rezerwą chodu i wychwytem Chronergy (zwiększającym wydajność mechanizmu), w całości stworzonym w warsztatach firmowych Roleksa. Na przykładzie nowego Datejusta widać, że podobnie jak kiedyś dla założyciela firmy, Hansa Wilsdorfa, w Roleksie nadal liczy się przede wszystkim niezawodność i precyzja oferowanych zegarków. Ceny: 9.550EUR (~41.500PLN) za stal i żółte złoto, 9.950EUR (~43.300PLN) za stal i różowe złoto.

Rolex Oyster Perpetual Datejust 36
Rolex Oyster Perpetual Datejust 36

Rolex Oyster Perpetual Datejust 36

Producent Rolex
Nazwa modelu Oyster Perpetual Datejust 36
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu 3235
Rezerwa chodu (h) 70
Średnica (mm) 36
Wodoszczelność 100m
Pasek bransoleta