PS Horology – nowa marka niezależna
Nowy projekt zegarmistrza Petera Speake’a to sportowe zegarki Tsuba, inspirowane azjatyckimi kulturami Japonii oraz Wietnamu.
Po kilku latach niebytu Peter Speake powraca na zegarkową scenę z własnym, oryginalnym projektem. Brytyjskiego zegarmistrza kojarzyć możecie przez pryzmat marki Speake-Marin, którą stworzył i prowadził w latach 2002 – 2017. Choć firma działa nadal, sam Peter i jego niewątpliwy talent popadły nieco w zapomnienie, przerywane jedynie małymi i raczej średnio udanymi epizodami. Teraz sympatyczny i ceniony zegarmistrz powraca z projektem, nazwanym wymownie PS Horology.
Pierwsza kolekcja nosi nazwę Tsuba i jest inspirowana tytułową „tsubą”, czyli elementem osłony rękojeści japońskiego miecza, często stanowiącym jego wyjątkowo personalny i mocno zdobny element. Tsuba, przybierająca różne kształty i formy, natchnęła Petera Speake’a do stworzenia organicznej, nietuzinkowej koperty. Jej kształt i niestandardowe detale, w tym osobliwe wklęsłości w czterech narożnikach, podkreślono satynowaniem i szczotkowaniem, które przełamują starannie zaaplikowane polerki.
Obudowę zwymiarowaną na uniwersalne 38,3 mm (mierzone w poprzek) i 8,91 mm grubości. W jej wnętrzu pracuje automatyczny kaliber 5401, wykonywany przez manufakturę Vaucher Fleurier. Werk ma mikrorotor i 48 h rezerwy chodu.
W pierwszej z dwóch wersji – Tsuba Blue – zegarek zestawiono z dość klasyczną tarczą, łączącą elementy szafirowe szkła i metalowych ramek, anodyzowanych na metaliczny niebieski. Czas odmierzają dwie centralnie zamocowane wskazówki oraz mały sekundnik – klasycznie na godz. 6.
Druga opcja – zdecydowanie bardziej zdobna i skierowana pod specyficzne gusta – to Tsuba Dong Son. Projektując ten model, a właściwie jego dwa warianty kolorystyczne, marka inspirowała się kulturą Dong Son z epoki brązu, pochodzącą z Wietnamu okresu od 1000 p.n.e. po pierwszą dekadę naszej ery. Wygrawerowane w złotych tarczach motywy zaczerpnięto z tradycyjnych, brązowych bębnów, zaś niebieskie wskazówki formą nawiązują do białej broni.
Dwa kolory tarczy to albo złoto połączone z szarością albo z niebieskim. Na deklu koperty wygrawerowano z kolei dedykację upamiętniającą 80-lecie istnienia Socjalistycznej Republiki Wietnamu. Małe, szafirowe okienko odsłania pracę balansu oraz widok na niebieski mikrowahnik.
Dostępność i cena
PS Horology Tsuba będzie objęty ścisłą limitacją. Model Tsuba Blue powstanie w liczbie 100 egzemplarzy, a cena jednego – zestawionego ze stalową bransoletą – to 19 500 CHF (~89 000 PLN).
Modele Tsuba Dong Son, dostępne jedynie na rynku wietnamskim i zestawione z tekstylnymi paskami, powstaną w ilości 80 sztuk. Więcej o nich dowiecie się TUTAJ.
PS Horology Tsuba
Producent | PS Horology |
Nazwa modelu | Tsuba |
Mechanizm | z automatycznym naciągiem |
Symbol mechanizmu | Vaucher Fleurier 5401 |
Rezerwa chodu (h) | 48 |
Koperta | stal |
Średnica (mm) | 38,3 |
Wysokość (mm) | 8,91 |
Wodoszczelność | 30m |
Pasek | bransoleta, tekstylny |