Mühle-Glashütte ProMare Lady

Wygląda jak klasyczny zegarek choć jego nazwa świadczy o związkach z morzem. ProMare Lady marki Mühle-Glashütte ma kilka morskich elementów: dekoracyjną tarczę zrobioną z naturalnej masy perłowej, niebieską podziałkę minutową na tarczy i kopertę wodoszczelną do 300 m.

Mühle-Glashütte jest tradycyjną firmą, obecnie prowadzoną przez czwarte pokolenie rodziny Mühle (założoną przez Roberta Mühle w 1869 r.). Od 1994 r. jej pełna nazwa brzmi: Mühle-Glashütte GmbH nautische Instrumente und Feinmechanik, a specjalnością firmy są zegary tworzone dla luksusowych jachtów oraz chronometry morskie. Patrząc na najnowszy model niemieckiej marki, można mieć dwa skojarzenia: z wodą lub latem. Oba są jak najbardziej na miejscu, ponieważ ProMare Lady prezentuje się niczym detal wzięty z eleganckiego jachtu.

Mühle-Glashütte ProMare Lady
Mühle-Glashütte ProMare Lady

Zegarek jest utrzymany w stonowanej kolorystyce: bieli, turkusie oraz granacie i ma przejrzystą tarczę zrobioną z naturalnej masy perłowej. Dla ułatwienia odczytu wskazań czasu, na cyferblacie wyraźnie zaznaczono podziałkę minutową. Dosyć szerokie wskazówki oraz indeksy godzinowe są pokryte masą świecącą, co pozwala odczytać godzinę także w ciemności. Cztery miejsca: godz. 3, 6, 9 i 12 zostały zaznaczone w sposób szczególny – diamentowymi indeksami. Biel tarczy, indeksów oraz wskazówek powtarza się na ceramicznym pierścieniu stalowej koperty (średnica 39 mm).

Mühle-Glashütte ProMare Lady
Mühle-Glashütte ProMare Lady

Podobnie jak inne zegarki marki Mühle-Glashütte, ProMare Lady spełnia trzy warunki dotyczące precyzji, niezawodności i dobrej czytelności wskazań. Precyzję zapewnia automatyczny mechanizm (SW 200-1) przebudowany w warsztatach Mühle w taki sposób, aby dzienne wahania chodu zegarka wynosiły od 0 do maksimum 8 s. Mühle-Glashütte opracowała m.in. własną konstrukcję regulacji precyzyjnej (opatentowaną przez firmę) oraz wahnika. Poza tym, mechanizm ma funkcję zatrzymania sekundnika, co bardzo ułatwia dokładne ustawianie czasu oraz przydatną funkcję szybkiej korekty datownika. Druga ważna cecha dla zegarków tej marki, czyli niezawodność – zapewnia ją wspomniana konstrukcja regulacji precyzyjnej, która gwarantuje odporność na wstrząsy.

Mühle-Glashütte ProMare Lady
Mühle-Glashütte ProMare Lady

Wróćmy jednak do tego, co widać: koperta łagodnie przechodzi w turkusowy pasek uszyty ze skóry i kauczuku. Oryginalnym uzupełnieniem jest turkusowa bransoleta, którą można nosić oddzielnie lub razem z zegarkiem. Ta wersja modelu ProMare Lady jest limitowana do 100 egzemplarzy, ale firma oferuje też nielimitowany wariant utrzymany w bieli oraz wersję ze stalową bransoletą.