Grand Seiko Calibre 9S 20th Anniversary Limited Edition (STGK002)

Każdy element widoczny na zewnątrz lub ukryty w środku koperty jest przykładem najlepszego, japońskiego rzemiosła. Wyjątkowość modelu Calibre 9S 20th Anniversary Limited Edition (STGK002) podkreśla nie tylko limitowana seria, lecz przede wszystkim wyrafinowane detale z nowoczesnym mechanizmem na czele.

Pierwsze zegarki Grand Seiko powstały w 1960 r. i przez wiele lat stanowiły jedną z kolekcji firmy Seiko. Dzisiaj Grand Seiko jest odrębną marką oferującą ekskluzywne czasomierze wyróżniające się doskonałym rzemiosłem i wyjątkowymi mechanizmami. Podobnie jak w innych znamienitych manufakturach, w Grand Seiko każdy mechanizm jest składany ręcznie przez jednego zegarmistrza i zanim trafi do klienta musi poradzić sobie z rygorystycznymi testami (testy trwają tu 17 dni). Można powiedzieć, że dla tej marki mechanizmy są najważniejsze. Świadczy o tym choćby nazwa opisywanego zegarka. Model Calibre 9S 20th Anniversary Limited Edition (STGK002) powstał z okazji 20. rocznicy powstania automatycznego kalibru 9S, który swoje świetne osiągi zawdzięczał całkowicie nowej konstrukcji. Ten zegarek zasługuje na uwagę z kilku powodów. Po pierwsze, do tej pory Grand Seiko wytwarzał przede wszystkim męskie czasomierze, więc choćby dlatego warto opisać każdy pojawiający się damski model. Po drugie, firma bardzo rzadko stosuje diamenty w swoich zegarkach, a tu się pojawiają. I po trzecie, chyba najważniejsze, STGK002 ma całkiem nowy, płaski mechanizm przepełniony nowoczesnymi technologiami dbającymi o świetne osiągi.

Grand Seiko STGK002
Grand Seiko STGK002

Zacznę od tego, co widać, czyli od znakomicie wykończonej koperty, która ma średnicę 28,7 mm i jest zrobiona z różowego złota. Przyglądając jej się bliżej, zauważymy dekoracyjny szlif na pierścieniu wysadzanym 37 brylantami (0,88 kr). To zdobiący złotą powierzchnię diamentowy szlif o 60 fasetach – niby detal, jednak przykuwający uwagę. Mimo dekoracyjnego wyglądu, czasomierz nie jest typowym, biżuteryjnym modelem, który lepiej ściągnąć, kiedy chcemy umyć ręce. Koperta ma bowiem wodoszczelność do 100 m (co odpowiada parametrom sportowych zegarków) i jest odporna na działanie pól magnetycznych do 4800 A/m (to ważne, zwłaszcza, że obecnie w większości miast na świecie mamy zwiększone natężenie pól elektrycznego i magnetycznego).

Jak na zegarek marki Grand Seiko, STGK002 ma sporo elementów dekoracyjnych. Oprócz diamentów i diamentowego szlifu na pierścieniu, trzeba też wspomnieć o pięknie zrobionej koronce z dużym, osadzonym diamentem oraz tarczy ozdobionej jedenastoma brylantowymi indeksami godzinowymi. Tarcza to kolejny przykład wspaniałego rzemiosła – widoczny na niej, delikatny wzór przypomina deseń tkaniny przetykanej błyszczącymi, srebrnymi nićmi. Struktura wzoru jest nieprzypadkowa, ponieważ odwołuje się do zaśnieżonej góry Iwate widocznej z okien studia Shizukuishi w mieście Morioka (na wyspie Honsiu), gdzie powstał ten zegarek.

Grand Seiko STGK002
Grand Seiko STGK002

Model STGK002 to jeden z tych czasomierzy, które warto oglądać z kilku stron, bo widok od strony dekla jest tak samo interesujący jak ten od strony tarczy. Pod deklem z szafirowego szkła widać starannie wykończony automatyczny mechanizm. Kaliber 9S25 to, jak wspomniałam, całkiem nowy mechanizm. Dzięki wymiarom idealnie pasuje do damskiego zegarka (jest płaski – ma tylko 4,49 mm wysokości), a dzięki nowoczesnym technologiom ma ponad 50-godzinną rezerwę chodu i dokładność od +8 do -3 s dziennie. Każdy element mechanizmu powstaje w warsztatach należących do Seiko, łącznie ze sprężyną włosową zrobioną ze stopu o nazwie Spron 610 (połączenie kobaltu i niklu), gwarantującego większą dokładność chodu, odporność na wstrząsy i działanie pól magnetycznych.

Grand Seiko - kaliber 9S25
Grand Seiko – kaliber 9S25

Kaliber 9S25 jest pełen technicznych smaczków, ma na przykład lżejsze niż do tej pory, ale wytrzymalsze koło wychwytowe ze środkiem w kształcie pięciolistnego kwiatu. Ten detal jest prawie niewidoczny. Aby go zobaczyć, trzeba zaopatrzyć się w szkło powiększające, jednak tego typu elementy zawsze podnoszą wartość zegarka.
Jak wspomniałam, model STGK002 jest wyjątkowy. Pochodzi z limitowanej serii 50 sztuk, każda jest oferowana z czarnym paskiem uszytym ze skóry krokodyla oraz białym z tkaniny o splocie rypsowym (oba wykończone zapięciem na klips zrobionym z różowego złota). Cena: 32.000EUR.

Grand Seiko Calibre 9S 20th Anniversary Limited Edition

Producent Grand Seiko
Nazwa modelu Calibre 9S 20th Anniversary Limited Edition
Ref. STGK002
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu 9S25
Rezerwa chodu (h) 50
Koperta różowe złoto
Średnica (mm) 28,7
Wodoszczelność 100m
Pasek skórzany
Limitacja 50