Chopard Mille Miglia Classic Chronograph

Piękne, historyczne samochody, wyjątkowa trasa i niepowtarzalna atmosfera – Mille Miglia, jeden z najsłynniejszych rajdów drogowych świata świętował w tym roku swoje 90-lecie. Jako wspomnienie po nim zostały wyjątkowe zegarki marki Chopard. Modele z kolekcji Mille Miglia Classic Chronograph są dostępne w wersji dla niej i dla niego.

Rajd Mille Miglia odbywa się co roku i bierze w nim udział ponad 400 klasycznych i zabytkowych samochodów, które mają do pokonania trasę o długości tysiąca mil. Także co roku, firma Chopard, która od 1988 r. jest oficjalnym chronometrażystą tej imprezy, prezentuje nowe wersje zegarków z kolekcji Mille Miglia. Ducha rajdu oddają zwłaszcza egzemplarze z serii Mille Miglia Classic, dlatego w opisywanym modelu Mille Miglia Classic Chronograph znajdziemy elementy retro, sportu i klasyki. W wersji damskiej pojawia się kilka elementów typowo kobiecych, np. biała tarcza z macicy perłowej, pierścień wysadzany brylantami i biały pasek. Stalowa koperta tego zegarka ma średnicę 39 mm – dosyć dużą jak na damski model, ale dzięki temu wszystkie wskazania na tarczy są bardzo czytelne. Dodatkowo, odczyt poszczególnych wskazań ułatwiają duże, arabskie cyfry i dosyć grube wskazówki, pokryte masą świecącą (co pozwala na sprawdzenie w ciemności, która jest godzina). Poza tym, widoczne są nawiązania do rajdu: czerwone logo wyścigu Mille Miglia znajdujące się na środku tarczy oraz deklu i trzy liczniki przypominające swoim wyglądem zegary z samochodów produkowanych w latach 20. XX w. Z kolei czerwona końcówka wskazówki sekundowej to aluzja do cennych sekund, które liczą się podczas wyścigu. Jest jeszcze jeden istotny element, po którym można rozpoznać zegarki Mille Miglia, czyli kauczukowy pasek ozdobiony charakterystycznym wzorem przypominającym bieżnik opony Dunlop z lat 60. XX w.

Chopard Mille Miglia Classic Chronograph
Chopard Mille Miglia Classic Chronograph

Wracając do pomiaru czasu: skoro w wyścigu liczy się każda sekunda, to nic dziwnego, że w tym zegarku został wykorzystany bardzo precyzyjny, automatyczny mechanizm z certyfikatem chronometru wydanym przez szwajcarski instytut COSC (potwierdzającym dokładność chodu). Mechanizm jest widoczny pod deklem z szafirowego szkła i oprócz wskazań godzin, minut, sekund i datownika ma też funkcję stopera z licznikiem 30-minutowym na godz. 9 i 12-godzinnym na godz. 6. Pełne nakręcenie sprężyny zapewnia zegarkowi energię na 42 godziny.

W modelu Mille Miglia Classic Chronograph widać pasję właścicieli marki Chopard do klasycznych automobili i klimatycznych wyścigów, chociaż jeżeli ktoś nie interesuje się sportem, to pewnie zwróci uwagę na piękne, klasyczne wzornictwo.