Chanel Code Coco [cena]

Więcej niż zegarek – to raczej oryginalna bransoleta, która jednocześnie może pełnić funkcję czasomierza. Po serii skomplikowanych modeli lub zegarków z wyszukanymi dekoracjami na tarczach, marka Chanel stworzyła dosyć surowy, prostokątny model, w którym najważniejsza jest bransoleta.

Jednym z najtrudniejszych zadań stawianych designerom jest zaprojektowanie zegarka, który później stanie się rozpoznawalny. W porównaniu ze znanymi zegarkowymi firmami, marka Chanel od niedawna produkuje czasomierze, a już udało się jej stworzyć bardzo charakterystyczne modele. Przykłady? Nieodłącznie kojarzone z tą marką zegarki Première i J12. Patrząc na najnowszą propozycję Chanel, czyli Code Coco można się domyślić, że jest to następny model, który trudno pomylić z zegarkiem innej marki. Inspiracjami dla stworzenia tego czasomierza były: zapięcie słynnej torebki 2.55, zaprojektowanej przez Mademoiselle Chanel w 1955 r. i kwadrat, ulubiony wzór Coco Chanel.

Chanel Code Coco
Chanel Code Coco

Zacznijmy od oryginalnej bransolety – jest zrobiona ze stali oraz ceramiki (lub w innej wersji z samej stali). Jej powierzchnię zdobią kwadraty (motyw kwadratu często pojawiał się na tkaninach stosowanych przez Coco Chanel) oraz rzucające się w oczy zapięcie, dzielące tarczę zegarka na dwie części. Zapięcie wygląda identycznie jak zapięcie słynnej torebki Chanel i kiedy znajduje się w pozycji poziomej, bransoleta jest zapięta. Aby ją odpiąć, należy przekręcić zapięcie o 90 stopni. Pod nim, w tle, widać oryginalny zarys zegarka (nie ma tradycyjnej koperty, tylko zaznaczony na bransolecie prostokątny pierścień) z minimalistyczną tarczą (wskazania godzin i minut) podzieloną na dwie części i ozdobioną osadzonym diamentem o szlifie Princessa (waga 0,05 kr).

Chanel Code Coco
Chanel Code Coco

Code Coco jest typowym zegarkiem biżuteryjnym, dlatego wskazania obsługuje prosty mechanizm kwarcowy. Model jest dostępny w kilku wersjach: z większą ilością diamentów lub w całości wysadzany diamentami. Najtańsza wersja kosztuje 4.900CHF (~18.500PLN).