Cartier Libre Tank Chinoise Red – SIHH 2019

Jego pierwowzór był uznawany za najbardziej męską wersję słynnego Tanka. Jednak w tym, współczesnym wcieleniu zegarek wygląda ultra kobieco. Oto wyjątkowy, bo pochodzący z limitowanej serii Tank Chinoise Red.

Trudno w to uwierzyć, że dwa lata temu model Tank obchodził swoje setne urodziny, ponieważ mimo zmieniających się gustów i trendów, wciąż pozostaje na czasie. W czym tkwi jego tajemnica? Prawdopodobnie w idealnych proporcjach, ponieważ Tank jest tak doskonały i ponadczasowy jak mała czarna, w której każda kobieta wygląda elegancko. Od momentu pojawienia się pierwszej wersji, zmieniał się wielokrotnie. W 1921 r. Louis Cartier zaprojektował zegarek Tank Chinoise, który uznano za najbardziej męskiego Tanka. Tank Chinoise wyglądał jak powiększony Tank Normale – miał kwadratową kopertę, która wydawała się masywniejsza dzięki dwóm poziomym „belkom” znajdującym się w górnej i dolnej części koperty. Ten element dekoracyjny idealnie eksponował centralną część tarczy. Wygląd oraz nazwa Tank Chinoise odwoływały się do elementu, którym zainspirował się projektant, czyli kształtu bramy wejściowej do chińskiej świątyni. Skąd taki pomysł? W latach 20. XX w. chińskie motywy były bardzo modne, pojawiały się więc nie tylko w zegarkach, lecz także w biżuterii oraz wystroju wnętrz.

Cartier Tank Chinoise z około 1923 roku / foto: Antiquorum
Cartier Tank Chinoise z około 1923 roku / foto: Antiquorum

Warto przypomnieć, że Tank nie był produkowany masowo. Każdy zegarek tworzyli doskonali rzemieślnicy i powstawał w krótkich seriach (świadczą o tym udokumentowane ilości modeli opuszczających warsztaty Cartiera: w latach 1919-1969, firma wyprodukowała w sumie tylko 5829 sztuk modelu Tank).

Cartier Libre Tank Chinoise Red
Cartier Libre Tank Chinoise Red

Prezentując jedną z najnowszych wersji, czyli kwarcowy Tank Chinoise Red, firma Cartier nawiązała do tych tradycji: zegarek pochodzi z limitowanej serii 100 sztuk i jest prawdziwym, biżuteryjnym cackiem.

Prostokątna koperta powstała z białego złota i została ozdobiona kamieniami szlachetnymi. W górnej i dolnej części obudowy widać „belki”, czyli charakterystyczny element modelu Tank Chinoise. Jednak w tej wersji „belki” są zrobione z czarnej emalii i wysadzane rubinami. Czerwień rubinów odwołuje się do chińskiej symboliki – ten kolor kojarzy się z pasją i witalnością. Dodatkowo, luksusową oprawę tworzą dwa rzędy brylantów (w sumie 164 kamieni o wadze ok. 1,12 kr) oraz diament osadzony w koronce. Przy tak dekoracyjnej kopercie, czarna, lakierowana tarcza wydaje się minimalistyczna: widać na niej tylko dwie, bardzo rozciągnięte rzymskie cyfry oraz proste wskazówki (godzinową i minutową). Do koloru tarczy jest dopasowany pasek (uszyty ze skóry aligatora), który ma tę samą szerokość co tarcza i wygląda jakby był jej przedłużeniem.

Cartier Libre Tank Chinoise Red

Producent Cartier
Nazwa modelu Libre Tank Chinoise Red
Mechanizm kwarcowy
Koperta białe złoto
Limitacja 100