Ball Engineer Hydrocarbon Ceramic Midsize

Jest zegarkiem współczesnych odkrywców, o czym świadczą jego wygląd oraz parametry techniczne. Teraz, na nową wersję załapały się odkrywczynie, więc zegarek się zmniejszył i dostał różowe detale. Oto model Engineer Hydrocarbon Ceramic Midsize.

Marka Ball nie należy do mainstreamu, lecz dzięki zgłoszonym patentom jest doskonale znana miłośnikom zegarków. Kojarzone są zwłaszcza takie elementy, jak opatentowana ochrona koronki oraz znajdujące się na tarczy rurki wypełnione trytem. Te rozwiązania są na tyle ciekawe, że warto poświęcić im kilka zdań. Najpierw koronka: gdy się jej przyjrzymy, zauważymy niewielką płytkę. Do czego służy? Zabezpiecza koronkę przed uszkodzeniem oraz chroni mechanizm przed przedostawaniem się wody. A jak działa? Chcąc ustawić wskazówki lub przestawić datownik, musimy unieść płytkę, a następnie odkręcić koronkę. Po ustawieniu czasu lub daty, znowu zakręcamy koronkę. Jeżeli zrobimy to niedokładnie, płytki po prostu nie da się opuścić. Takie zabezpieczenie chroni zegarek przed nieumyślnym niedokręceniem koronki.

Natomiast jeżeli chodzi o wspomniane rurki: Ball jest jedną z kilku marek, które nadal stosują tryt, tj. radioaktywny pierwiastek doskonale świecący w ciemności. Kiedyś tryt był powszechnie używany w zegarkach, jednak z czasem zastąpiła go masa świecąca Super-LumiNova. Firma Ball nie zrezygnowała z tego pierwiastka, ponieważ tryt świeci w ciemności dużo intensywniej niż Super-LumiNova (jest sto razy wydajniejszy), jednak dla bezpieczeństwa używa w swoich zegarkach szklanych rurek (są wypełnione trytem). Także w modelu Engineer Hydrocarbon Ceramic Midsize, na indeksach godzinowych oraz wskazówkach (godzinowej i minutowej) widać charakterystyczne, prostokątne rurki (jest ich w sumie 18). Najefektowniej wyglądają w ciemności, ponieważ wskazówki świecą na żółto, a indeksy na różowo. Wybrano taki odcień prawdopodobnie po to, by pasował do koloru ceramicznego pierścienia.

Ball Engineer Hydrocarbon Ceramic Midsize
Ball Engineer Hydrocarbon Ceramic Midsize

Engineer Hydrocarbon Ceramic Midsize jest zegarkiem dla nurków, ma więc jednostronnie obrotowy pierścień z zaznaczoną podziałką minutową, wypełnioną masą Super-LumiNova (w ciemności świeci na zielono), zakręcaną koronkę i stalową kopertę (średnica 36 mm) wodoszczelną do 200 m. Zegarek jest też odporny na uderzenia (do 5000 Gs) oraz działanie pól magnetycznych (do 4800A/m), co bardzo przydaje się w dzisiejszych czasach.

Wspomniane parametry techniczne kojarzą się raczej z mocnymi, męskimi modelami, choć niektóre kobiety też lubią w zegarkach taki ekspresyjny design i odporność prawie na wszystko. Jedynym delikatnym elementem w modelu Engineer Hydrocarbon Ceramic Midsize jest biała tarcza zrobiona z mieniącej się w świetle masy perłowej (model jest też dostępny z czarną tarczą).

Ball Engineer Hydrocarbon Ceramic Midsize
Ball Engineer Hydrocarbon Ceramic Midsize

Kiedy obrócimy zegarek, zobaczymy pełny, grawerowany dekiel. Pod nim pracuje automatyczny mechanizm (kaliber RR1101-C), którego dokładność potwierdza certyfikat chronometru wydany przez COSC. O tym, że zegarek ma certyfikat chronometru świadczy też napis „chronometer” na tarczy. Engineer Hydrocarbon Ceramic Midsize jest oferowany ze stalową bransoletą z ładnie polerowanymi, środkowymi ogniwami, zakończoną wygodnym, motylkowym zapięciem.

Ball Engineer Hydrocarbon Ceramic Midsize

Producent Ball
Nazwa modelu Engineer Hydrocarbon Ceramic Midsize
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu RR1101-C
Koperta stal
Średnica (mm) 36
Wodoszczelność 200m
Pasek bransoleta